Někdy jsou podnikatelé i chudí
My obyčejní a nepříliš zkušení lidé závidíme soukromým podnikatelům jejich bohatství. Jejich majetky a hromady peněz, které si tito vydělávají. A někdy https://vtm.zive.cz/clanky/bohatstvi-ci-chudobu-mame-vepsanou-ve-tvari/sc-870-a-188717/default.aspx jim to závidíme naprosto oprávněně, protože někteří z podnikatelů mají skutečně tyto výhody a jsou po ekonomické stránce privilegovaní. Ale rozhodně bychom si neměli myslet, že je něco podobného osudem skutečně všech podnikatelů. Ve stínu těch úspěšných jsou totiž i ti, kteří na tom nejsou zase až tak skvěle, a jsou tu i ti, jimž se nedaří ani v nejmenším. A tak najdeme jak soukromníky, kteří mají peněz na rozhazování, tak i ty, kteří každou korunu několikrát v kapse obrátí. A třeba už ani nemají co takto obracet.
Ovšem jak život podnikatelů, tak i jejich podnikání něco stojí. A protože bývá podnikání zaměstnáním skutečně na plný úvazek, je jasné, že se mu má smysl věnovat jenom tehdy, když to vynáší. Protože ten, kdo se neuživí takovou prací, nemá šanci si vydělat ještě někde jinde, aby to tu mohl z jiných příjmů subvencovat. A když podnikání nevynáší tak, jak by mělo? Někdy je lepší toho nechat.
Ale někdy by bylo hloupé podnikání vzdávat jenom proto, že to momentálně nevynáší. Naděje, jak se říká, umírá poslední, a dokud neumřela, nemá smysl podnikání pohřbít. Dá se přece sehnat i nějaká podnikatelská půjčka, a ta může být záchranným kruhem pro něco, co má problémy pouze dočasného charakteru.
Někdo si tak vezme bankovní půjčku, někomu připadne vhodnější americká hypotéka bez dokládání příjmů, to je individuální. A záleží to nejen na tom, jak hodlá dlužník s takovou půjčkou nakládat, ale i na tom, co tu může poskytovateli takové půjčky nabídnout. Protože se ne všichni zájemci mohou za půjčku zaručovat stejně. A těm, kteří jsou na tom bledě z pohledu financí a registrů dlužníků, pomůže často jedině ona nebankovní hypotéka. Nad niž mnohdy není.